czwartek, 31 stycznia 2013

Eko - Zioła





Zioła najlepiej przechowywać w:
  • płóciennych woreczkach,
  • czystych torebkach papierowych,
  • ciemnych pojemnikach szklanych
  • szczelnych i suchych pudełkach.
Nie powinno się przechowywać ziół i przypraw w opakowaniach z folii. Wszystkie zioła i przyprawy powinno się przechowywać w miejscach suchych, w miarę chłodnych, z daleka od produktów mających, intensywny i przenikliwy zapach. Ususzone zioła w ten sposób zachowują zwykle przydatność do 15 miesięcy, mocno rozdrobnione do 12 miesięcy.*


Zioła na drogi moczowe

Składniki tej mieszanki ziołowej wzbogacają dietę w składniki roślinne zawierające substancje moczopędne, wspomagające pracę układu moczowego. W naturalny sposób ułatwiają wydalanie moczu.

Składniki:

  • ziele skrzypu polnego
  • korzeń cykorii podróżnika
  • korzeń lubczyka
  • liść pokrzywy
  • owocnia fasoli
  • kwiat bzu czarnego
  • ziele fiołka trójbarwnego
  • ziele rdestu ptasiego
  • korzeń mniszka
  • lekarskiego
  • kłącze perzu
  • kwiat rumianku
  • ziele pietruszki
  • owoc jałowca

Zioła na wątrobę, żołądek, trzustkę

Składniki tej mieszanki ziołowej wpływają na pracę perystaltyki jelit, działają wiatropędnie, ułatwiają trawienie, wzbogacają dietę w substancje roślinne, które wspomagają działanie wątroby.

Składniki:

  • karczoch
  • mniszek lekarski
  • rumianek
  • mięta
  • kminek



Zioła na odporność (1)

Poniższa mieszanka ziołowa dostarcza składników odżywczych o właściwościach wspomagających funkcjonowanie organizmu, które wzmacniają system obronny.
Produkt zalecany jest do stosowania w stanach zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie.

Składniki:

  • owoc bzu czarnego
  • ziele hyzopu lekarskiego
  • liść melisy
  • liść mięty
  • korzeń lukrecji
  • kwiat rumianku
  • ziele majeranku



Zioła na odporność (2)

Mieszanka ziołowa wspomaga ogólną odporność organizmu. Zawierają dużo witamin i mikroelementów, stanowią naturalną ochronę przed infekcjami. Produkt zalecany do stosowania w stanach zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie.

Składniki:

  • owoc dzikiej róży
  • owoc głogu
  • owoc aronii
  • owoc jarzębiny
  • owoc maliny
  • liść pokrzywy
  • owoc żurawiny

Zioła na dobry sen

Mieszanka ta, której składniki działają odprężająco i nasennie ułatwi zasypianie.

Składniki:

  • liść melisy
  • liść mięty
  • kwiat rumianku
  • owoc głogu
  • szyszki chmielu

Zioła na wzmacnianie

Poniższa mieszanka ziołowa, której składniki posiadają właściwości wzmacniające żołądek, pomagające w perystaltyce jelit, zwiększają wydzielanie żółci. Zioła polecane osobom wyczerpanym fizycznie i psychicznie lub po ciężkiej chorobie.

Składniki:

  • korzeń lubczyka
  • liść pokrzywy
  • ziele tymianku
  • owoc dzikiej róży
  • ziele skrzypu
  • kwiat bzu czarnego
  • owoc kardamonu

Zioła na odporność (3)

Ta herbatka ziołowa, której składniki uzupełniają pożywienie w mikroelementy i witaminy. Zawierają, bioflawonoidy, które posiadają właściwości antyoksydacyjne. Wpływają tonizująco i wzmacniająco na organizm, zwiększają odporność organizmu.

Składniki:

  • owoc dzikiej róży
  • owoc głogu
  • owoc kminku
  • owoc kolendry
  • korzen arcydzięgla
  • korzeń cykorii
  • korzeń lubczyka
  • korzeń lukrecji
  • korzeń mniszka
  • kwiat rumianku
  • kwiat nagietka
  • liść maliny
  • liść mięty
  • liść karczocha
  • liść pokrzywy
  • ziele fiołka
  • ziele dziurawca
  • ziele skrzypu
  • ziele szałwi
  • ziele tymianku



Zioła na przemianę materii
Liście pokrzywy i ziele skrzypu polnego wpływają korzystnie na proces przemiany materii. Liście pietruszki, owoce róży i owoce jarzębiny mają właściwości antyoksydacyjne. Zawarte składniki wspomagają ogólną odporność organizmu.

Składniki:

  • liść pokrzywy
  • liść pietruszki
  • ziele skrzypu
  • owoc róży
  • kwiatostan głogu
  • owoc jarzębiny

Płukanka do włosów - Przyciemniająca

Ziołowa płukanka (odżywka) do włosów. Wzmacnia i przyciemna włosy. Polecana na siwienie i wypadanie włosów.

Składniki:

  • szyszki chmielu
  • kora dębu
  • ziele hyzopu
  • liść pokrzywy
  • liść szałwi
  • ziele tymianku

Płukanka do włosów - Pielęgnacyjna

Ziołowa płukanka (odżywka) do włosów, która przeciwdziała stanom zapalnym, wzmacnia włosy.

Składniki:

  • liść brzozy
  • owoc kopru włoskiego
  • ziele krwawnika
  • ziele skrzypu
  • kwiat rumianku
  • ziele pokrzywy
  • ziele pokrzywy
  • ziele melisy
  • korzeń łopianu
  • ziele szałwi
  • ziele tymianku

Zioła na oczyszczanie (1)

Powyższa mieszanka wzbogaca dietę w składniki roślinne. Zioła zawarte w jego składzie mają właściwości moczopędne, przez co ułatwiają pozbywanie się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, które już dłużej nie zalegają w organizmie, ale są usuwane z moczem na zewnątrz. Zapobiega gromadzeniu się kwasu moczowego i przeciwdziała powstawaniu artretyzmu.

Składniki:

  • owoc bzu czarnego
  • korzeń cykorii podróznika
  • ziele fiołka trójbarwnego
  • liść mięty
  • korzeń mniszka
  • ziele skrzypu
  • kwiat rumianku
  • liść pokrzywy

Zioła na oczyszczanie (2)

Herbatka ziołowa - środek spożywczy, którego składniki wykazują działanie lekko diuretyczne, stymulujące proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Składniki:

  • ziele fiołka trójbarwnego
  • liść pokrzywy
  • korzeń cykorii podróżnika
  • owoc kopru włoskiego
  • ziele mniszka
  • ziele skrzypu
  • liść brzozy
  • liść mięty
  • ziele majeranku

Zioła na obniżenie cholesterolu

Poniższe zioła regulują procesy przemiany materii, wspomagają trawienie i obniżanie poziomu cholesterolu i lipidów we krwi.

Składniki:

  • perz
  • soja
  • skrzyp polny
  • kozieratka
  • karczoch
  • lukrecja



Jak przygotowywać zioła?

Parzenie
Zioła do picia można przygotowywać w różny sposób, jednak najczęściej stosuje się parzenie: łyżeczkę lub łyżkę stołową ziół zalać wrzątkiem, pod przykryciem trzymać 20—30 minut, zioła przecedzić i pić ciepłe. Gdy zaistnieje konieczność długotrwałego picia ziół, należy robić trzy-, czterodniowe przerwy w miesiącu, po których można kontynuować leczenie.

Napar
Napar to płynna postać leku otrzymywana poprzez zalewanie ziół wrzącą wodą, ogrzewanie /pod przykryciem/ przez 10-15 minut na "łaźni wodnej" /to jest na garnku z gorąca wodą/ i odcedzenie płynu po 5-10 minutowym ostudzeniu. Napary przyrządza się z surowców zawierających olejki lotne lub substancje nie znoszące dłuższego gotowania.
Napary z niewłaściwie dobranych ziół mogą spowodować pogorszenie stanu zdrowia lub zatrucie w przypadku przedawkowania. Pamiętaj, że zioła nie leczą wszystkich chorób, a źle użyte mogą zaszkodzić!

Nie wolno zbierać i stosować ziół silnie działających, wymagających ścisłego dawkowania, które niewłaściwie zażywane - mogą spowodować zatrucie, a nawet śmierć. Jest wiele takich ziół np. arnika, wrotycz, wilcza jagoda, bielun, paprotka słodka, psianka, makówki, miłek wiosenny, konwalia, kopytnik, glistnik, ciemiernik, sasanka, ciemiężyca, zimowit, tutek czarny, szalej, blekot, tojad, naparstnica, przestęp pospolity, żarnowiec miotlasty. wilczomlecz, narecznica samcza, śnieguliczka, bagno zwyczajne.



Odwar
Przygotowanie odwaru uzależnia się od rodzaju surowca, rozpuszczalność substancji czynnych w wodzie, odporności na wysoką temperaturę. Zioła zawierające składniki łatwiej rozpuszczalne w wodzie gotuje się krócej; natomiast odporne na działanie wysokiej temperatury lub bardzo twarde /korzenie, kory/ gotuje się dłużej. Odwar przygotowuje się następująco: rozdrobnione zioła zalewa się odpowiednią ilością wody o temperaturze pokojowej, starannie miesza i doprowadza do wrzenia na wolnym ogniu. W pierwszym przypadku gotuje się około 5 minut, odstawia na 10 minut i przecedza. W drugim - czas gotowania jest dłuższy 10 - 30 minut. W ten sposób można przygotowywać odwary z ziół zwierających krzemionkę i rutynę.

 
Odwaro-napar
Stosuje się wówczas, jeśli zaleca się jednocześnie wyciągi wodne z jednego surowca, który trzeba gotować i drugiego, który nie znosi gotowania. W tym celu sporządza się najpierw odwar z ziół wymagających gotowania i następnie odwarem tym zalewa się pozostałe zioła, przygotowując z nich napar.



Wyciąg wodny na zimno - macerat

Maceraty przygotowuje się najczęściej z ziół zawierających śluzy. Surowiec zielarski zalewa się letnią Przegotowana wodą i pozostawia w temperaturze pokojowej przez 3 - 10 godzin, w zależności od rodzaju surowca. Po przecedzeniu i wyciśnięciu surowca macerat należy zużyć w ciągu dnia. W przypadku twardych, trudno pęczniejących surowców /korzenie żywokostu, korzenie prawoślazu/, korzystne jest po 2 godzinach maceracji, doprowadzić do wrzenia i pozostawić na dalsze 6 - 8 godzin.

Nalewka
Nalewkę otrzymuje się najczęściej przez wytrawienie rozdrobnionych ziół 60 -70% alkoholem lub winem. Po 7 -14 dniach trzymania w temperaturze pokojowej i mieszania co pewien czas, nalewkę należy zlać a pozostałość wypłukać niewielką ilością spirytusu i wycisnąć zioła.

Okład

Sporządza się z ziół zawierających śluzy, gumy i skrobię, ponieważ zioła te utrzymują długo wilgoć i ciepło. Rozdrobnione zioła zalewa się taką ilością wody, aby powstała gęsta papka. Doprowadza do wrzenia, aż otrzyma się jednolitą kleistą masę /gdy jest zbyt gęsta należy dodać trochę wody/. Po lekkim prestudzeniu - tak, żeby nie oparzyć skóry, zawija się zioła w gazę i przykłada na chore miejsce. Po czym nakrywa, najpierw ceratką lub folią, a potem watą i bandażuje. Dla efektywniejszego działania okładu, można, oprócz ziół śluzowodnych, dodać inne - o działaniu kojącym, pobudzającym - w zależności od potrzeby.

Maska ziołowa

Do zrobienia maski ziołowej potrzebne są sproszkowane zioła, naczynie emaliowane do podgrzania ziół, łopatka drewniana, serwis z ligniny lub maska wycięta z ligniny z otworem na usta. Około 2 łyżek stołowych przygotowanych ziół zalewa się letnia wodą i podgrzewa stale mieszając, aż do zagotowania. Konsystencja maski powinna być papkowata, tak, żeby można ją było łatwo rozprowadzać na skórze. Dobrze ciepłą maskę nakłada się równą warstwą o grubości ok.2-3 mm na uprzednio bardzo dokładnie oczyszczoną skórę twarzy, równomiernie rozprowadzając drewnianą łopatką i przykrywać ligniną. Okład powinien składać się z 5-6 warstw ligniny. Maskę ziołową można nakładać jako maskę odżywczą lub jako rozpulchniającą W pierwszym przypadku nakrywa się maskę dodatkowo ręcznikiem kąpielowym, aby opóźnić jej stygniecie. W drugim - dla podtrzymania ciepłoty można używać lampy rozgrzewaj lub poduszki elektrycznej. Zdejmowanie maski zaczyna się od czoła. Podwijając stopniowo ligninę pod spód, zbiera się razem z nią warstwę ziół z nosa, policzków, aż do szyi. Niewielką pozostałość maski ściera się serwetką z ligniny, a następnie zmywa się dobrze ciepłą wodą tamponem z waty lub gorącym kompresem.
Ocet ziołowy

Celem przygotowania octu ziołowego należy do słoika włożyć zioła i zalać je octem jabłkowym lub octem winnym i przykryć. Odstawić na 2-3 tygodnie. Po tym okresie przecedzić przez sterylną gazę i przelać do butelek. Przygotowany ocet należy przechowywać w ciemnym ii chłodnym miejscu.

Olej ziołowy

Olej ziołowy przygotowuje się w następujący sposób: roztarte w moździerzu świeże zioła poukładać luźno w szklanym słoiku, zalać olejem słonecznikowym i nakryć gazą, słoik obwiązać. Odstawić w ciepłe miejsce na 3-4 tygodnie mieszając i wstrząsając zawartość naczynia każdego dnia. Potem odcedzić zioła od oleju i odcedzonym olejem zalać ponownie świeże zioła. Czynność tę powtarzać aż do uzyskania nasycenia oleju silnym zapachem ziół.
Orientacyjne miary domowe ziół:
- łyżka ziół                  7 - 8g
- łyżeczka ziół            1,5 - 2g
- łyżka wody                15g
- łyżeczka wody             5g
- szklanka wody            200 -250 ml
- kieliszek miarowy wody        30g



Kilka uwag o piciu ziół:

1.      pić zioła profilaktycznie, nie tylko wtedy, gdy odczuwa się ból;

2.      w przypadku uśmierzenia bólu wypijanymi naparami ziołowymi nie przerywać leczenia, lecz kontynuować je przez dłuższy okres;

3.      ziół nie słodzić cukrem ani miodem (odstępstwo od tej zasady można robić w przypadku podawania ziół dzieciom);

4.      pić zioła świeżo parzone — za najdłuższy możliwy do przyjęcia okres między parzeniem a piciem należy uznać 10 godzin;

5.      nie używać ziół starych, spleśniałych, pochodzących z opakowań, na których brak jest nazwy leczniczej rośliny;

6.      do parzenia ziół nie używać naczyń aluminiowych i miedzianych — właściwymi do omawianego celu naczyniami są garnki emaliowane lub żaroodporne pojemniki szklane;

7.      zioła stosowane raz dziennie pić przed snem, stosowane dwa razy dziennie pić rano i wieczorem, stosowane trzy razy dziennie pić rano, w południe i wieczorem — jeśli lekarz nie zaleci inaczej, pić zioła po posiłku (między posiłkiem a czasem picia ziół zrobić półgodzinną przerwę).

niedziela, 27 stycznia 2013

Eko - Matka

Matka i dziecko wg tradycyjnej medycyny chińskiej.

POCZĘCIE wg TCM.
Połączenie jaja i plemnika jest momentem powstania pierwszej struktury energetycznej. Ta struktura to 8 cudownych kanałów. 
  1. Pierwszy powstaje kanał środkowy, w samym centrum zarodka, jego zadaniem będzie później wspieranie sił życiowych za pomocą QI i Krwi. Kierunek przepływu Qi w tym kanale jest wstępujący. Ten kanał ma swój początek w nerkach dziecka, one w tym momencie nie są jeszcze ukształtowane, ale kiedy zostaną ukształtowane ten kanał do nich dołączy.  
  2. Mamy jeszcze drugi kanał, który przebiega wzdłuż kręgosłupa - DU MAI i 
  3. trzeci kanał, przebiegający w linii przedniej pośrodkowej - REN MAI - kanał poczęcia. 
To są pierwsze trzy główne kanały, które pojawiają się w chwili poczęcia, energia krąży w tych kanałach w górę i w dół, w górę po kanale DU MAI i w dół po kanale REN MAI. 
Następnie mamy 4 inne kanały, są to kanały, które są odpowiedzialne za budowę płodu w odpowiednich kierunkach później są odpowiedzialne za poczucie czasu i przestrzeni. Jest jeszcze jeden kanał cudowny, który łączy wszystkie poprzednie jak bukiet kwiatów, jest on określany mianem kanału pasa. 
On odpowiada za ruch energii w górę i w dół wewnątrz tych pozostałych kanałów. Jest to pierwsza struktura energetyczna, która pojawia się w momencie poczęcia, w każdym miesiącu rozwoju będą się pojawiały kolejne kanały, pierwszym z nich będzie kanał Liv a ostatnim będzie kanał K. 
Możemy powiedzieć, że pod koniec 9 miesiąca ta struktura energetyczna jest zupełnie wykształcona ale wciąż ta pierwsza struktura energetyczna pozostaje tym co nazywamy 8 kanałami cudownymi. Kanał środkowy jest bezpośrednio połączony z sercem matki, oznacza to, że każdy rodzaj emocji odczuwany przez matkę będzie wyraźnie i natychmiast odczuwany przez dziecko. Czyli dziecko jest energetycznie w tym czasie zależne od matki, czyli te pierwsze 3 miesiące ciąży są dla matki bardzo szczególne. 
To jest to co w TCM nazywamy cyklem 90 dni. To są zmiany, które następują w organizmie kobiety, oznacza to że organizm kobiety musi dostarczyć więcej krwi i więcej substancji, po to, żeby odżywić płód. Dlatego u matki w tym właśnie okresie pojawiają się objawy anemii. 
Z powodu tej słabości krwi w tych pierwszych 3 miesięcy Liv też nie będzie we właściwy sposób wspierana przez krew. Oznacza to, że Qi Liv będzie się szybciej niż powinno to mieć miejsce przesuwało w górę. Możemy porównać Liv do gąbki, która trzyma, utrzymuje krew i uwalnia odpowiednią ilość krwi w zależności od naszej potrzeby. Kierunek ruchu Qi w kanale Liv to jest ruch w górę. Nie jest to problemem, gdy nasza Liv jest zrównoważona, nie będzie żadnych objawów, ale z powodu tych 3 miesięcy, w których występuje niedobór krwi, mówimy, że Qi Liv przekształca się tak jak wiatr i będzie przeszkadzała naturalnemu ruchowi w dół w kanale St. To jest powodem typowych porannych nudności u kobiet w ciąży występujących rankiem. Normalnie bardzo ważne jest, aby energia St poruszała się w dół. W tym wypadku nastąpi ruch w górę i kobieta będzie odczuwała rankiem, a nawet przez cały dzień nudności. Oczywiście objawy będą słabsze lub silniejsze zależnie od tego co jemy i od tego jak żyjemy. DU MAI i REN MAI naturalnie zbliżają się do siebie w kroczu, po to aby intensywnie zwiększyć krążenie Qi w kanałach. Zwiększy to ochronę, zwiększy to odporność kobiety. Może to spowodować wzrost uczucia gorąca odczuwanego przez kobietę (uprzednio przed miesiączką mogła marznąć, teraz ma stałe uczucie ciepła). Są dwie przyczyny takiego stanu: ilość płynu jest nieco mniejsza, silny ruch Qi w kanałach. Dlatego mówimy, że kobieta w ciąży nie musi ćwiczyć QI KUNG ona jest QI KUNG.

QI KUNGchińskie, taoistyczne ćwiczenia pobudzające Qi. 
Zazwyczaj kobiety w ciąży po 3 miesiącu mają ogromne ilości Qi. 
W czasie całych 9 miesięcy kobieta będzie wspierała swoje własne dziecko poprzez to co nazywamy esencją. Jeżeli będzie odżywiała się prawidłowo i żyła w bardzo spokojny sposób to OK. 
Rozumiem przez to, że dziecko urodzi się ze spokojnym umysłem i z silną konstytucją. Po to aby polepszyć jakość ciąży ważne jest aby mężczyzna całkowicie brał w tym udział. Oznacza to, że powinien dawać wsparcie i ochronę.

PORÓD OTWIERA WSZYSTKIE KANAŁY, JEST NAJWIĘKSZYM DOŚWIADCZENIEM REGULUJĄCYM QI JAKIEGO MOŻEMY DOZNAĆ W ŻYCIU. OTWARCIE WSZYSTKICH KANAŁÓW MUSI NASTĄPIĆ BO INACZEJ NIE MÓGŁBY NASTĄPIĆ PORÓD.

Dlatego wiele kobiet mówi, że ciąża i poród był dla nich ogromnym doświadczeniem. Nie ma tak wielkiej receptury, która w tak wielkim stopniu potrafiłaby uwolnić Qi. Ale w momencie porodu wszystka substancja zostaje też uwolniona. 

Podobnie jak w pierwszych 3 miesiącach ciąży, także w ciągu pierwszych 90 dni po porodzie u kobiety występuje ogromny niedobór, nawet większy niedobór, jak w początkowym okresie ciąży. 
Nazywamy to niedoborem esencji ciała. Kobieta taka będzie odczuwała gorąco, ale jednocześnie będzie odczuwała suchość, określamy to gorącem, które jest wynikiem suchości. 
Dla kobiety o silnej konstytucji jest to tylko żart, ona co rok może mieć następne dziecko i wszystko jest OK. Ale w naszym cywilizowanym świecie z tym plastikowym jedzeniem nie zdarza się to często. 

Chińczycy podają kobiecie po porodzie ziołową herbatkę, która odżywia esencję ciała i ochronić kobietę przed tym, co określamy jako depresję 90 dni. 
Jest to depresja w wyniku wyczerpania. Najlepszym lekiem jest zupa z kurczaka, ale problem jest taki, że zupa z kurczaka jest rozgrzewająca, a więc jeżeli poród jest w lecie to mamy problem, bo nie możemy podać tej zupy. Stosujemy wtedy receptury.

KARMIENIE.
Produkcja mleka jest wyrazem Qi St i Sp. 

Kanał St biegnie poprzez sutki, a więc jeżeli kobieta ma bardzo silny element ziemi, to oznacza, że jest ona taka ogromnie macierzyńska, ona będzie miała tyle mleka ile bogini. Jeżeli będzie miała słabość Qi St i Sp będzie wtedy miała problemy z wytworzeniem mleka. Problemy z powodu których są problemy z ilością mleka jest zastój Qi.
Swobodny przepływ energii w kanale St jest zblokowany przez Liv. Oczywiście taka kobieta po porodzie z powodu utraty substancji będzie miała ochotę na odświeżające pożywienie (soki, jabłka, gruszki), jest to naturalne, ponieważ ona ma suchość. 

Ona przekazuje dziecku bardzo wiele płynów. Po porodzie zaczyna działać szczególny aspekt psychologiczny - PO. 
To jest to, co nazywamy instynktem życia i jest on związany z Lu. Ta psychologiczna funkcja kontroluje wszystkie procesy w ciele, dlatego pierwszą rzeczą po urodzeniu jest wdech ponieważ to co określamy nazwą PO jest bezpośrednio związane z Lu. A więc mówimy że Lu są odpowiedzialne za wszystek naturalny, fizjologiczny ruch. 
I również mamy to, co nazywamy naszym własnym układem krążenia, to jest to, co w TCM nazywamy uaktywnieniem górnej części ciała. 

Następnie pojawi się odruch ssania, to jest to, w TCM nazywamy uaktywnieniem środkowej części przewodu pokarmowego. Rozpocznie się wydalanie, co nazywamy uaktywnieniem dolnej części. Wszystkie te trzy części nazywane są w TCM TW.

Wg TAO dziecko w czasie ciąży żyje w stanie SAMADI. To dzieje się głównie z powodu krążenia Qi w górę i w dół. Oni twierdzą - taoiści- że w czasie tych 9 miesięcy dziecko jest w takim ponadczasowym stanie umysłu.

Wg buddystów po porodzie energia w kanale poczęcia zamiast płynąć w dół, płynie w górę wchodzi przez usta i płynie w dół, po to, aby uaktywnić przewód pokarmowy. Poprzez to uaktywnienie górnej, środkowej i dolnej części ciała mówimy, że dziecko doświadcza, wchodzi w przeszłość, teraźniejszość i przeszłość. 

W tym poglądzie mówi się ,że jest to pierwsze doświadczenie dwoistości. W tym momencie staje się dziecko niezależną strukturą energetyczną i musisz sam wspierać swój życiu. Jest kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę. 

Energia dziecka jest bardzo niezrównoważona, ciepło K nie osiągnęło jeszcze Sp, Lu i przewodu pokarmowego. Musimy zrozumieć, że dziecko wychodzi z takiej przestrzeni, której stan jest bardzo YANG. Oznacza to, że największe nagromadzenie, koncentracja energii będzie w Liv i w H. 
Oznacza, że dziecko będzie zawsze bardzo aktywne fizycznie co jest uzewnętrznieniem energii Liv i DREWNA. Z powodu ognia, z powodu nadmiaru energii w sercu jego umysł będzie się bardzo szybko poruszał, oznacza to, że w bardzo krótkim czasie może przejść od płaczu do śmiechu i może mieć koszmary senne. 

On tym musimy pamiętać, kiedy będziemy mówili o diecie. 
A więc mamy nadmiar energii w Liv i nadmiar energii w H. I powiedzmy, że K są zbyt ciepłe, dzieje się tak dlatego, że dziecko cały czas używa swej JING, swej substancji, po to żeby rosnąć. 
Mówimy w TCM, że Liv kontroluje OGIEŃ (moc, siłę, podstawową siłę konstytucjonalną jaką mamy) i WODĘ (esencję) w ciele. 
Po porodzie i w ciągu wielu następnych lat ta substancja będzie przez cały czas uwalniana, a więc można powiedzieć, że względnie będzie mniej WODY niż OGNIA, a więc dziecko będzie ciepłe i to będzie działało na Liv i na H. 
Ale wciąż w ciągu tych trzech miesięcy ciepło K nie dochodzi we właściwy sposób do Lu i do przewodu pokarmowego. Możemy powiedzieć, że połowa dziecka jest ciepła (H, K, Liv, St) a to co jest zimne i jednocześnie słabe to Sp i Lu. Dziecku zabiera około 3 miesięcy uzyskanie silniejszej funkcji przewodu pokarmowego. Oczywiście to zależy od tego jak dziecko karmimy, może to mu czasami zabrać 6 miesięcy, a nawet rok.

DZIECKO I MATKA. 
Matka jest bardzo ciepła i sucha, czyli ma ona ochotę pić i jeść pożywienie odświeżające. 
Dziecko jest ciepłe, ale nie posiada właściwych zdolności i możliwości przetwarzania pożywienia w substancję. Tzn. mleko matki nie zawsze jest takie samo, w zależności od tego, co matka jadła jej mleko będzie wywierało różny wpływ energetyczny. Oczywiście to zależy też od tego czym dokarmiamy dziecko, co dajemy mu zwłaszcza do picia. To jest przyczyną kolek i wzdęć u dzieci. Dzieje się tak czasami w ciągu pierwszych 3 miesięcy a czasami dłużej.

Czasami z powodu współczucia połączonego z ignorancją matki podają swym dzieciom niewłaściwe pożywienie, dużo owoców, cukru, nabiału
Oczywiście dziecko to bardzo lubi. Powodem dla którego dzieci lubią słodycze jest to, że smak słodki daje takie psychologiczne odczucie, że ja istnieję. 
Można powiedzieć, że smak słodki pobudza inkarnację. Dlatego, kiedy jesteśmy nieszczęśliwi, myślimy, że nikt nas nie kocha i jesteśmy tacy samotni kawałek ciastka bardzo pomoże. 
Oczywiście to nie jest lepsze niż pocałunek. 
Gdy dziecko spożywa słodycze następuje nagromadzenie wilgoci w jego organizmie, dlatego główne problemy z jakimi mamy do czynienia u dzieci to problemy z przewodem pokarmowym i z płucami
Antybiotyki są bardzo skuteczne w usuwaniu infekcji, ale nie w usuwaniu śluzu i wilgoci. Antybiotyki osłabiają Qi. Jeżeli rodzice rozumieją to wszystko we właściwy sposób mogą chronić swoje dziecko przed wieloma chorobami. 
Należy spojrzeć na ten obraz dalej, dziecko wytwarza śluz, dziecko je słodycze, ale substancja i esencja, której ono potrzebuje nie jest wytwarzana we właściwy sposób, dlatego mamy tutaj do czynienia z dzieckiem z bardzo słabą konstytucją. Dziecko będzie bardzo blade, będzie miało drobne kości.

ZĄBKOWANIE:
 

Po to, żeby dziecko mogło ząbkować duża ilość substancji musi być uwolniona z nerek, ślina, jaką dziecko wytwarza w tym okresie jest wyrazem energii nerek (K), ale nerki nie mają wystarczającej ilości substancji z powodu tego niewłaściwego pożywienia, wtedy ogień nerek zaatakuje żołądek, a żołądek kontroluje serce, kanał Żołądka (St) kontroluje zęby.  
Czyli jest bezpośredni związek pomiędzy dziąsłami, a St i K. A więc co będzie się działo? Dziecko będzie miało bardzo czerwone wargi, jest to wyraz energii St. Ponieważ gorąco jest tak bardzo nasilone, ono będzie miało bardzo silne bóle. Aby przynieść ulgę stosujemy wtedy zioła odświeżające żołądek np. rumianek. 
Żołądek jest jak garnek, a K jak ogień pod nim, ta biegunowość zwiększa się, jeżeli są złe nawyki żywieniowe.

Właściwe żywienie to:
  1. pełne zboża, 
  2. jarzyny, 
  3. jajka, 
  4. ser, 
  5. mięso, 
  6. mleko (bardzo rzadko dziecko jest wegetarianinem, ono najczęściej lubi mięso). 
Jest to jedzenie dające siłę i wspierające substancję. 
Dziecko musi jeść wszystko we właściwy sposób i we właściwych proporcjach. 
Gdy je w zrównoważony sposób jego substancja będzie bardzo silna, ta silna substancja pomoże mu mieć silne ciało, będzie łatwo ząbkowało i będzie szczęśliwe, bo substancja w ciele kontroluje ducha. 
Gdy będziemy dawali pożywienie nie powodujące wytworzenia dostatecznej ilości substancji, to dziecko będzie krzyczało i będzie nieszczęśliwe. 
Przy słabej konstytucji musimy dawać pożywienie wzmacniające JING. 
Gdy dziecko choruje nie należy podawać białka zwierzęcego. Przyczyna tego jest taka, że wszystkie choroby dziecięce rozwijają u dziecka toksyczne gorąco (popatrzcie na piękny truskawkowy język waszego dziecka, to zrozumiecie co mam na myśli mówiąc o gorącu). 
Nie ma sensu podawanie wtedy dziecku kurczaka, bo jest ono wtedy wystarczająco gorące. Wtedy należy podać potrawy wegetariańskie. Niektóre dzieci mają tak wiele śluzu w ciele, że ten czynnik toksyczny zostaje uwięziony, złapany. 
To jest powód dla którego choroby dziecięce mogą być bardzo niebezpieczne, jeżeli w organizmie dziecka będzie bardzo dużo śluzu i wilgoci. To jest też przyczyna dla której dziecko nie zdrowieje wystarczająco szybko, problemy trwają długo i wyczerpują je. 
Nie ma takiego leczenia pediatrycznego w którym nie używa się ziół pobudzających trawienie, przyczyna jest taka, że dzieci bardzo lubią słodycze i one nie dają swojemu ciału żadnego odpoczynku, one jedzą ciągle. 
Przewód pokarmowy dziecka jest ciągle załadowywany śluzem i wilgocią.

Wg TCM choroby zakaźne u dziecka wchodzą od razu do warstwy, którą jest przewód pokarmowy. Dziecko będzie miało kaszel, będzie miało nudności i będzie wymiotowało, z powodu połączenia śluzu, wilgoci i tego patologicznego czynnika będzie się działo w ten sposób, że jednego dnia dziecko będzie się czuło dobrze, następnego dnia będzie miało temperaturę, będzie mu coś dolegało, potem ponownie będzie dobrze itd.
A więc w chorobach wieku dziecięcego:
- dieta wegetariańska
- zioła pobudzające trawienie
- zioła odświeżające, ochładzające ( rumianek, mięta).
- Jedynie w niebezpiecznych przypadkach antybiotyk.
Gorączka jest bardzo ważnym czynnikiem w ciele dziecka, ponieważ daje dziecku poczucie YANG, wzmacnia świadomość. Jest wyrazem ognia, który jest wyrazem naszej świadomości, ”ogień” jest substancjalnym wyrazem naszej świadomości. 
Dlatego, jeżeli dziecko przejdzie przez choroby wieku dziecięcego zazwyczaj zauważamy, że coś się zmieniło, zmieniła się jego osobowość. Dziecko zdecydowanie ma większą siłę, ale oczywiście jeżeli po pojawieniu się pierwszych objawów podajemy antybiotyk, albo leki przeciwgorączkowe, nie jest to właściwy sposób działania z wyjątkiem sytuacji rzeczywiście niebezpiecznych. 

Trzeba wiedzieć gdzie przebiega granica, czasami trzeba podać lek, żeby ratować życie, a potem można podać zioła. 

Dziecko ma bardzo dużą zdolność do regeneracji, ale bardzo ważnym czynnikiem w zdrowiu dziecka jest relacja pomiędzy rodzicami, to jest nawet ważniejsze niż pożywienie, kiedy patrzymy na dziecko widzimy rodziców. 
Jeżeli rodzice mają taką miękką , łagodną wibrację, dziecko też będzie szczęśliwe, będzie miało dobrą wibrację. Jeżeli rodzice będą się kłócić, będą w czasie rozwodu, dziecko będzie miało zap. oskrzeli, neurodermatitis itd.

Oznacza to, że jedzenie nie jest wszystkim, duch i umysł są ważniejsze. 
A więc bardzo ważny jest przekaz energii od rodziców do dziecka. 
Nie powinniśmy mieć dzieci zbyt wcześnie, wiek ok. 28 - 30 lat jest najlepszym wiekiem na posiadanie dzieci, ponieważ potrzebna jest odpowiedzialność na wszystkich poziomach. Dzieje się też dlatego, że ciało ludzkie jest energetycznie doskonałe w wieku lat 30.
Antropozofia mówi, że w wieku lat 30 ciało eteryczne, fizyczne i astralne pozostają ze sobą w równowadze. Z tego wynika to, że umysł jest bardziej spokojny, a więc jest bardziej zdolny do troski o dziecko. Oczywiście są wyjątki, są ludzie bardzo zrównoważeni w wieku lat 20 i są ludzie, którzy nie będą zrównoważeni nawet w wieku lat 90. Dla wielu ludzi wiek lat 30 jest bardzo ważnym zakrętem, jest to wiek w którym ma się zazwyczaj więcej stabilizacji, ukończyło się edukację, jest się bardziej gotowym na przyjęcie dziecka. Są takie kobiety, które mają bardzo słabą, bardzo delikatną konstytucję i one potrzebują po porodzie przynajmniej 3 lata przerwy po to, aby mieć możliwość zregenerowania substancji ciała.

PYTANIA:
Co to jest alergia wg TCM?
Zgodnie z TCM alergia nie istnieje i nigdy nie istniała. 
Jest to stan, który już mamy. Jeżeli mamy dużo śluzu w przewodzie pokarmowym i wilgoć w Li, będziemy mieli skłonność do zatkanego nosa i częstego zapalenia gardła. 
Jest bardzo silny związek pomiędzy nosem i Li, będziemy mieli polipy nosa. Oczywiście możecie powiedzieć, że za każdym razem, kiedy dziecko pije mleko jest reakcja alergiczna, jego nos zostaje zatkany, produkuje bardzo dużo śluzu, a gdy przestaje podawać mleko objawy znikają. 

To jest wynik tego, że konstytucja już jest wilgotna, jeżeli oczyścimy, usuniemy wilgoć z jego ciała za pomocą właściwego pożywienia i ziół, będzie ono dobrze reagować na mleko. 
Jeżeli mamy bardzo suche płuca, istnieje bardzo wiele przyczyn mogących doprowadzić do suchych płuc, np. bronchitis chroniczne albo krztusiec, który nie był leczony właściwie, wasze płuca są bardzo suche i nagle zaczyna się pojawiać coś, co możemy nazwać alergią na kurz. 

Czynnik szkodliwy - kurz - jedynie pogarsza stan w którym się już znajdujemy. Chińczycy nie są tak bardzo zainteresowani tym, że ty tak reagujesz, ale dlaczego twój sąsiad tak nie reaguje. Oni mają inny sposób myślenia.

Jedziecie do Indii i macie hepatitis, ale dlaczego 20 innych osób jedzących w tej samej restauracji nie ma hepatitis - dlaczego? Lekarz chiński nie jest tak bardzo zainteresowany waszym hepatitis, ponieważ on wie, że macie wilgotne gorąco, ale dlaczego ci inni tego nie mają to jest interesujące. 
Ten człowiek spędzał czas jedząc słodycze i coca colę przez cały dzień (miałem pacjentkę która żyła na coca coli i ona miała 3 x hepatitis). To wyjaśnia częściowo tą wrażliwość, jaką możemy mieć w określonych sytuacjach. Są pewne schorzenia, które rzeczywiście możemy określić mianem alergii np. toksyczne metale.
    

A więc zacznijmy od początku. Stawiamy diagnozę i staramy się odgadnąć w którym miejscu energetycznie znajduje się problem. Po leczeniu pacjent będzie mógł trawić mleko i sery, ponieważ jego ciało zostanie oczyszczone, wilgoć zostanie usunięta. 

Tak jest np. z katarem siennym wiosną, jest bardzo skuteczny lek chiński w tym przypadku - ale należy przyjmować go - nie w sposób ciągły - ale przez 3 lata wysokie dawki. 

Przyczyną kataru siennego jest niedobór Qi K. Ponieważ Qi nerek porusza się w górę i ona penetruje, przenika twarz. 
Jedną z przyczyn kataru siennego jest kawa, ponieważ kawa zdecydowanie wpływa na Qi K i ochładza nerki. Oczywiście, kiedy nerki stają się chłodne, wtedy nie ogrzewają we właściwy sposób Sp i St i mamy śluz. Leki przeciw alergiczne nie pomagają. Odczulanie powoduje, że patologiczny, gorący wiatr będzie się posuwał jeszcze dalej w głąb ciała. To co się stanie, to płuca staną się suche i może wystąpić astma. A więc znajdziecie przyczyny, leczcie te przyczyny a wasi pacjenci będą się mogli radować zapachem kwiatów.
CHOROBY SKÓRY 
W TCM w chorobach skórnych używamy silnych ziół, bo tylko one mogą uwolnić skórę od patologicznych czynników. Następnie używamy ziół oczyszczających krew i uwalniające kanały przewodu pokarmowego. Następnie używamy zioła odżywiające skórę.
PRZEPUKLINY 
Przepukliny pępkowa i pachwinowa są wyrazem zimna i niedoboru Qi. Przepuklina pępkowa jest wyrazem Qi Sp, jeżeli Qi Sp jest zbyt słaba, te dzieci mają jednocześnie delikatnie żółtawy odcień twarzy. Przepuklina pachwinowa jest wyrazem nagromadzenia zimna w Liv. 
A więc pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to zmiana diety, a główne zioło używane wtedy wg TCM to owoc kopru włoskiego i cynamon i goździków, lukrecji. Nie należy podawać zimnego jedzenia przy tego rodzaju objawach.

 Claude Diolosa

Eko - Porady o wilgoci w organizmie

Szukam przyczyny moich dolegliwości...

i oto trafiłam na szeroko publikowaną wiedzę z medycyny chińskiej  INY Diolosy.

Nadmiar płynów
Rozróżniamy dwa rodzaje konstytucji związanych z nadmiarem płynów:
1. Zimna wilgoć;
2. Gorąca wilgoć.

Zimna wilgoć
Objawy:
Nadmiar śluzu, katar, zatkany lub cieknący nos, wiele flegmy w płucach, opuchnięte tkanki lub cellulitis. Nagromadzenie wody (obrzęk twarzy). Grzybice na przykład drożdżyca. Częste mdłości i uczucie ociężałości (wilgoć jest ociężała). Człowiek taki czuje się zmęczony, bo wilgoć blokuje energię. U kobiet mogą wystąpić upławy (białe). Kolor twarzy matowy, lekko żółty. Kał zazwyczaj nieforemny, miękki. Często występują zatwardzenia z powodu naciągnięcia jelit. Częste uczucie ociężałości (jak po zjedzeniu np. pięciu kawałków tortu). Język blady, napuchnięty, z odciskami zębów. Nalot biały i dość gruby. Nawet bez nalotu język jest wilgotny i opuchnięty.
Przyczyny:
Powody pojawienia się zimnej wilgoci to osłabienie Yang organizmu i Yang nerek, co powoduje, że wilgoć, będąca produktem ubocznym procesów trawienia, nie jest odparowywana i pozostaje w organizmie.  

Najczęstsza przyczyna to osłabienie Qi śledziony i Yang nerek
Spowodowane to jest najczęściej spożywaniem bardzo nawilżających produktów, np. białego cukru, słodkich produktów z mleka (na przykład jogurtów i zsiadłego mleka z owocami), zbyt dużej ilości soków owocowych, zbyt wiele zbóż. 
Jedzenie ciepłego, świeżego chleba pełnoziarnistego zwłaszcza wieczorem, gdy nie ma wystarczającej energii do trawienia, szybko doprowadza do niedoboru Qi w organizmie i gromadzenia wytwarzanej z niego wilgoci (dla takich ludzi dobry jest chleb chrupki lub z opiekacza).
Inną przyczyną takiej konstytucji może być również zbyt dużo rozmyślań, zamartwiania się, zastanawiania się zwłaszcza nad problemami, na które nie mamy wpływu, np. nad przyszłością.
Zalecenia:
Zimna wilgoć musi zostać wydalona z organizmu, przez co najmniej trzy miesiące 
  • trzeba całkowicie zrezygnować z wszelkich słodyczy i cukru, 
  • zredukować spożywanie owoców cytrusowych, południowych i 
  • produktów mlecznych (np. świeżego sera, jogurtu, twarogu). 
  • Nie powinno się pić mleka, ale można dodać trochę do herbaty. 
  • Można jeść masło, ale nie powinno się jeść bitej śmietany. 
  • Można jeść oscypek, ser kozi, a unikać serów topionych, tłustych twarogów śmietankowych.
Zimna wilgoć często występuje u wegetarian. Nie można im wtedy całkowicie zabronić spożywania serów, bo to ich główne źródło białka, ale powinni jednak ograniczyć spożywanie produktów mlecznych, a sery powinni jeść mocno przyprawione o charakterze Yang. 
Nie powinni spożywać wieczorem zbóż pełnoziarnistych ani chleba. Powinni jeść chleb opieczony, chrupki lub kilkudniowy.
Potrzebny smak - ostry. Niekoniecznie wszystkie potrawy muszą być ostro przyprawione, ale trzeba dodawać ostrych ziół i ostrych przypraw, które zintensyfikują wydzielanie wilgoci. 
Najlepszy jest imbir, który osusza organizm (bardzo dobry, gdy ktoś odczuwa mdłości). Dobry jest również kardamon. Potrawy o właściwościach termicznych ogrzewających, ciepłych - odpowiednio przyprawione, najlepiej gotowane. Nie wolno spożywać potraw surowych.

Gorąca wilgoć
Objawy:
Nieświeży oddech, uczucie mdłości, ostry zapach ciała. Ludzie tacy łatwo się pocą. U kobiet upławy (żółtawe i brzydko pachnące). Mocz bardzo ciemny (od żółtego do brązowego). Mogą wystąpić różne zapalenia (gorąca wilgoć łatwo się zapala). Często występują problemy z grzybicami. Kolor twarzy ziemisty, ale błyszczący, nie matowy. 
Pojawiają się wysypki, egzemy skóry, np. trądzik jest często związany z wydzielaniem gorącej wilgoci przez skórę, także opryszczka, choroby weneryczne. Kał ma bardzo nieprzyjemny zapach. Częste biegunki i kał tłusty, kleisty. Podwyższona zawartość cholesterolu. Gałki oczne żółtawe lub zaczerwienione. Często występuje hepatitis - zapalenie wątroby, żółtaczka. Gorąca wilgoć jest często przyczyną różnych zapaleń, również zapalenia pęcherza moczowego. Język czerwony, nalot żółtawy, tłusty. Dla gorącej wilgoci najbardziej charakterystyczne jest uczucie zazdrości (zarówno gwałtownej jak i maniakalnej).
Przyczyny:
Jedzenie smażonych i tłustych potraw, np. duże ilości tłustego, pieczonego mięsa wieprzowego i kiełbas. W tym przypadku problemem nie jest mleko, ale mięso, alkohol oraz słodkie potrawy z tłuszczem lub alkoholem, np. słodkie alkohole jak wszelkie koktajle. Likiery, tłuste desery zaprawione alkoholem jak krem waniliowy z rumem, etc.
Zalecenia:
Przede wszystkim smak gorzki i zimny. Dobra jest herbata oraz kawa, a zwłaszcza herbata zielona (wszystko, co powoduje wydzielanie moczu). Dużo ziół ma smak gorzki i właściwości ochładzające - najlepszy jest mniszek lekarski i herbata ze znamion kukurydzy.
  • Pacjent nie powinien jeść potraw smażonych ani tłustych. 
  • Nie powinien jeść tłustych słodyczy, kiełbasy, wieprzowiny, orzechów ani czekolady (łatwo wywołuje gorącą wilgoć). 
  • Nie powinien pić żadnych alkoholi lub przynajmniej bardzo je ograniczać.
Trzeba przywiązywać dużą wagę do pozbycia się gorącej wilgoci, gdyż jest ona przyczyną wielu stanów zapalnych. W krajach tropikalnych trzeba na to bardzo uważać, gdyż gorąca wilgoć jest tam wpływem zewnętrznym i łatwo poprzez złe jedzenie można doprowadzić do takiego jej nagromadzenia, że zwłaszcza u ludzi o tej konstytucji spowoduje to zapalenie wątroby.
    Mieszanka ziołowa
    • 50g mniszka lekarskiego 
    • 150g znamion kukurydzy
    • 50g ziela tysięcznika
    • 50g skrzypu (zinnkraut)
    • 50g liści gruszy 
    • 5g lukrecji
Wziąć garść mieszanki, zalać taką ilością zimnej wody, aby je przykryła, pozostawić do namoczenia. Zagotować i pić 3 filiżanki dziennie (za każdym razem zalewać nową filiżanką wody). Nie gotować w garnku metalowym!! Stosować przez 10 dni. Ostatnią filiżankę pić po południu, gdyż działa bardzo moczopędnie. Uważać w zimie, bo powoduje wydzielanie ciepła (dlatego w zimie stosować przez 3 dni, a potem sprawdzić stan zdrowia pacjenta).
Wilgoć ma właściwości klejące i dlatego bardzo trudno jest się jej pozbyć (wszystko jedno czy zimnej czy gorącej).

Pustka Krwi
Szczególnie często występuje u kobiet. Jest to podobna konstytucja do poprzedniej, bo brakuje płynów, ale w połączeniu z brakiem krwi równocześnie występuje nadmiar wilgoci. Konstytucja ta wykazuje również często brak Qi spowodowany zbyt małą ilością krwi - występują symptomy braku Qi - zmęczenie, wyczerpanie, skłonność do marznięcia itd.
Objawy:
Bladość twarzy, warg, języka. Wrażliwość na światło (uczucie oślepienia przez światło), sucha skóra. Włosy często suche, rozdwajają się, może dojść do wypadania. Zaburzenia snu - nie ma trudności z zasypianiem, ale występuje budzenie się w nocy. Często występują bardzo intensywne sny. Zła zdolność koncentracji, skupienia, duża strachliwość - pacjenta łatwo można przestraszyć. Często lekko drżą. Może występować lekkie drżenie języka (widać przy diagnozie języka). Często łamią się im paznokcie. Zachodnia medycyna przeważnie diagnozuje to jako anemię, ale diagnoza według medycyny chińskiej często pokazuje brak krwi mimo dobrych wyników analizy krwi.
Zalecenia:
Pacjenci nie powinni pić herbaty (ani czarnej, ani zielonej) i kawy. Nie powinni chodzić do sauny, bo to może osłabić płyny. Powinni bardzo uważać ze smakiem gorzkim (który osusza!). Gdy nie potrafią zrezygnować z kawy, to lepiej gdy piją ją z mlekiem, miodem lub cukrem. Najważniejszy jest smak słodki, ale ogrzewający, aby odbudować i ożywić krew. Z jarzyn zalecane: marchew, ziemniaki, szpinak, koper włoski. Z owoców czereśnie. Oprócz tego jajka, dynia, z mięsa wołowina i kura. Dobrze jest pić czerwone wino. Jeść suszone daktyle (zwłaszcza chińskie, długie daktyle Lon Gan).
Wino wzmacniające krew:
Około 100g daktyli Lon Gan włożyć do butelki czerwonego wytrawnego wina na 10 dni. Potem wino się odlewa i codziennie wieczór wypija małą szklaneczkę. Z braku daktyli Lon Gan można wziąć 120g zwykłych suszonych daktyli.
Najważniejszym ziołem chińskim wspomagającym krew jest Dang Gui - korzeń chińskiego arcydzięgla (nie można jego działania porównać do naszego europejskiego arcydzięgla). Sprzedawany w postaci białego, wysuszonego korzenia o zapachu podobnym do selera. Można go gotować w wodzie lub można włożyć kilka korzeni do butelki wódki i pozostawić na 3 miesiące, a potem stosować jako esencjonalny wyciąg. Dan Gui wspomaga krew i zapobiega zaparciom, związanym z suchością jelita, które również występują często u osób z konstytucją braku płynów. Wyciąg stosować u pacjentów z pustką krwi lub dla kobiet z bólami w trakcie menstruacji (kilka kropel z niewielką ilością wody). Jeżeli bóle występują przed menstruacją, bo krew nie może dobrze krążyć, codziennie na 4 dni przed menstruacją pić 3x10 kropli w odrobinie ciepłej wody.



 Żródło:

Opracowano na podstawie skryptu wykładów z 26-28 września 1997r.


INA DIOLOSA, ur. 1970, naturoterapeuta, pracuje jako wykładowca w Instytucie Aviceny