niedziela, 27 stycznia 2013

Eko - Matka

Matka i dziecko wg tradycyjnej medycyny chińskiej.

POCZĘCIE wg TCM.
Połączenie jaja i plemnika jest momentem powstania pierwszej struktury energetycznej. Ta struktura to 8 cudownych kanałów. 
  1. Pierwszy powstaje kanał środkowy, w samym centrum zarodka, jego zadaniem będzie później wspieranie sił życiowych za pomocą QI i Krwi. Kierunek przepływu Qi w tym kanale jest wstępujący. Ten kanał ma swój początek w nerkach dziecka, one w tym momencie nie są jeszcze ukształtowane, ale kiedy zostaną ukształtowane ten kanał do nich dołączy.  
  2. Mamy jeszcze drugi kanał, który przebiega wzdłuż kręgosłupa - DU MAI i 
  3. trzeci kanał, przebiegający w linii przedniej pośrodkowej - REN MAI - kanał poczęcia. 
To są pierwsze trzy główne kanały, które pojawiają się w chwili poczęcia, energia krąży w tych kanałach w górę i w dół, w górę po kanale DU MAI i w dół po kanale REN MAI. 
Następnie mamy 4 inne kanały, są to kanały, które są odpowiedzialne za budowę płodu w odpowiednich kierunkach później są odpowiedzialne za poczucie czasu i przestrzeni. Jest jeszcze jeden kanał cudowny, który łączy wszystkie poprzednie jak bukiet kwiatów, jest on określany mianem kanału pasa. 
On odpowiada za ruch energii w górę i w dół wewnątrz tych pozostałych kanałów. Jest to pierwsza struktura energetyczna, która pojawia się w momencie poczęcia, w każdym miesiącu rozwoju będą się pojawiały kolejne kanały, pierwszym z nich będzie kanał Liv a ostatnim będzie kanał K. 
Możemy powiedzieć, że pod koniec 9 miesiąca ta struktura energetyczna jest zupełnie wykształcona ale wciąż ta pierwsza struktura energetyczna pozostaje tym co nazywamy 8 kanałami cudownymi. Kanał środkowy jest bezpośrednio połączony z sercem matki, oznacza to, że każdy rodzaj emocji odczuwany przez matkę będzie wyraźnie i natychmiast odczuwany przez dziecko. Czyli dziecko jest energetycznie w tym czasie zależne od matki, czyli te pierwsze 3 miesiące ciąży są dla matki bardzo szczególne. 
To jest to co w TCM nazywamy cyklem 90 dni. To są zmiany, które następują w organizmie kobiety, oznacza to że organizm kobiety musi dostarczyć więcej krwi i więcej substancji, po to, żeby odżywić płód. Dlatego u matki w tym właśnie okresie pojawiają się objawy anemii. 
Z powodu tej słabości krwi w tych pierwszych 3 miesięcy Liv też nie będzie we właściwy sposób wspierana przez krew. Oznacza to, że Qi Liv będzie się szybciej niż powinno to mieć miejsce przesuwało w górę. Możemy porównać Liv do gąbki, która trzyma, utrzymuje krew i uwalnia odpowiednią ilość krwi w zależności od naszej potrzeby. Kierunek ruchu Qi w kanale Liv to jest ruch w górę. Nie jest to problemem, gdy nasza Liv jest zrównoważona, nie będzie żadnych objawów, ale z powodu tych 3 miesięcy, w których występuje niedobór krwi, mówimy, że Qi Liv przekształca się tak jak wiatr i będzie przeszkadzała naturalnemu ruchowi w dół w kanale St. To jest powodem typowych porannych nudności u kobiet w ciąży występujących rankiem. Normalnie bardzo ważne jest, aby energia St poruszała się w dół. W tym wypadku nastąpi ruch w górę i kobieta będzie odczuwała rankiem, a nawet przez cały dzień nudności. Oczywiście objawy będą słabsze lub silniejsze zależnie od tego co jemy i od tego jak żyjemy. DU MAI i REN MAI naturalnie zbliżają się do siebie w kroczu, po to aby intensywnie zwiększyć krążenie Qi w kanałach. Zwiększy to ochronę, zwiększy to odporność kobiety. Może to spowodować wzrost uczucia gorąca odczuwanego przez kobietę (uprzednio przed miesiączką mogła marznąć, teraz ma stałe uczucie ciepła). Są dwie przyczyny takiego stanu: ilość płynu jest nieco mniejsza, silny ruch Qi w kanałach. Dlatego mówimy, że kobieta w ciąży nie musi ćwiczyć QI KUNG ona jest QI KUNG.

QI KUNGchińskie, taoistyczne ćwiczenia pobudzające Qi. 
Zazwyczaj kobiety w ciąży po 3 miesiącu mają ogromne ilości Qi. 
W czasie całych 9 miesięcy kobieta będzie wspierała swoje własne dziecko poprzez to co nazywamy esencją. Jeżeli będzie odżywiała się prawidłowo i żyła w bardzo spokojny sposób to OK. 
Rozumiem przez to, że dziecko urodzi się ze spokojnym umysłem i z silną konstytucją. Po to aby polepszyć jakość ciąży ważne jest aby mężczyzna całkowicie brał w tym udział. Oznacza to, że powinien dawać wsparcie i ochronę.

PORÓD OTWIERA WSZYSTKIE KANAŁY, JEST NAJWIĘKSZYM DOŚWIADCZENIEM REGULUJĄCYM QI JAKIEGO MOŻEMY DOZNAĆ W ŻYCIU. OTWARCIE WSZYSTKICH KANAŁÓW MUSI NASTĄPIĆ BO INACZEJ NIE MÓGŁBY NASTĄPIĆ PORÓD.

Dlatego wiele kobiet mówi, że ciąża i poród był dla nich ogromnym doświadczeniem. Nie ma tak wielkiej receptury, która w tak wielkim stopniu potrafiłaby uwolnić Qi. Ale w momencie porodu wszystka substancja zostaje też uwolniona. 

Podobnie jak w pierwszych 3 miesiącach ciąży, także w ciągu pierwszych 90 dni po porodzie u kobiety występuje ogromny niedobór, nawet większy niedobór, jak w początkowym okresie ciąży. 
Nazywamy to niedoborem esencji ciała. Kobieta taka będzie odczuwała gorąco, ale jednocześnie będzie odczuwała suchość, określamy to gorącem, które jest wynikiem suchości. 
Dla kobiety o silnej konstytucji jest to tylko żart, ona co rok może mieć następne dziecko i wszystko jest OK. Ale w naszym cywilizowanym świecie z tym plastikowym jedzeniem nie zdarza się to często. 

Chińczycy podają kobiecie po porodzie ziołową herbatkę, która odżywia esencję ciała i ochronić kobietę przed tym, co określamy jako depresję 90 dni. 
Jest to depresja w wyniku wyczerpania. Najlepszym lekiem jest zupa z kurczaka, ale problem jest taki, że zupa z kurczaka jest rozgrzewająca, a więc jeżeli poród jest w lecie to mamy problem, bo nie możemy podać tej zupy. Stosujemy wtedy receptury.

KARMIENIE.
Produkcja mleka jest wyrazem Qi St i Sp. 

Kanał St biegnie poprzez sutki, a więc jeżeli kobieta ma bardzo silny element ziemi, to oznacza, że jest ona taka ogromnie macierzyńska, ona będzie miała tyle mleka ile bogini. Jeżeli będzie miała słabość Qi St i Sp będzie wtedy miała problemy z wytworzeniem mleka. Problemy z powodu których są problemy z ilością mleka jest zastój Qi.
Swobodny przepływ energii w kanale St jest zblokowany przez Liv. Oczywiście taka kobieta po porodzie z powodu utraty substancji będzie miała ochotę na odświeżające pożywienie (soki, jabłka, gruszki), jest to naturalne, ponieważ ona ma suchość. 

Ona przekazuje dziecku bardzo wiele płynów. Po porodzie zaczyna działać szczególny aspekt psychologiczny - PO. 
To jest to, co nazywamy instynktem życia i jest on związany z Lu. Ta psychologiczna funkcja kontroluje wszystkie procesy w ciele, dlatego pierwszą rzeczą po urodzeniu jest wdech ponieważ to co określamy nazwą PO jest bezpośrednio związane z Lu. A więc mówimy że Lu są odpowiedzialne za wszystek naturalny, fizjologiczny ruch. 
I również mamy to, co nazywamy naszym własnym układem krążenia, to jest to, co w TCM nazywamy uaktywnieniem górnej części ciała. 

Następnie pojawi się odruch ssania, to jest to, w TCM nazywamy uaktywnieniem środkowej części przewodu pokarmowego. Rozpocznie się wydalanie, co nazywamy uaktywnieniem dolnej części. Wszystkie te trzy części nazywane są w TCM TW.

Wg TAO dziecko w czasie ciąży żyje w stanie SAMADI. To dzieje się głównie z powodu krążenia Qi w górę i w dół. Oni twierdzą - taoiści- że w czasie tych 9 miesięcy dziecko jest w takim ponadczasowym stanie umysłu.

Wg buddystów po porodzie energia w kanale poczęcia zamiast płynąć w dół, płynie w górę wchodzi przez usta i płynie w dół, po to, aby uaktywnić przewód pokarmowy. Poprzez to uaktywnienie górnej, środkowej i dolnej części ciała mówimy, że dziecko doświadcza, wchodzi w przeszłość, teraźniejszość i przeszłość. 

W tym poglądzie mówi się ,że jest to pierwsze doświadczenie dwoistości. W tym momencie staje się dziecko niezależną strukturą energetyczną i musisz sam wspierać swój życiu. Jest kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę. 

Energia dziecka jest bardzo niezrównoważona, ciepło K nie osiągnęło jeszcze Sp, Lu i przewodu pokarmowego. Musimy zrozumieć, że dziecko wychodzi z takiej przestrzeni, której stan jest bardzo YANG. Oznacza to, że największe nagromadzenie, koncentracja energii będzie w Liv i w H. 
Oznacza, że dziecko będzie zawsze bardzo aktywne fizycznie co jest uzewnętrznieniem energii Liv i DREWNA. Z powodu ognia, z powodu nadmiaru energii w sercu jego umysł będzie się bardzo szybko poruszał, oznacza to, że w bardzo krótkim czasie może przejść od płaczu do śmiechu i może mieć koszmary senne. 

On tym musimy pamiętać, kiedy będziemy mówili o diecie. 
A więc mamy nadmiar energii w Liv i nadmiar energii w H. I powiedzmy, że K są zbyt ciepłe, dzieje się tak dlatego, że dziecko cały czas używa swej JING, swej substancji, po to żeby rosnąć. 
Mówimy w TCM, że Liv kontroluje OGIEŃ (moc, siłę, podstawową siłę konstytucjonalną jaką mamy) i WODĘ (esencję) w ciele. 
Po porodzie i w ciągu wielu następnych lat ta substancja będzie przez cały czas uwalniana, a więc można powiedzieć, że względnie będzie mniej WODY niż OGNIA, a więc dziecko będzie ciepłe i to będzie działało na Liv i na H. 
Ale wciąż w ciągu tych trzech miesięcy ciepło K nie dochodzi we właściwy sposób do Lu i do przewodu pokarmowego. Możemy powiedzieć, że połowa dziecka jest ciepła (H, K, Liv, St) a to co jest zimne i jednocześnie słabe to Sp i Lu. Dziecku zabiera około 3 miesięcy uzyskanie silniejszej funkcji przewodu pokarmowego. Oczywiście to zależy od tego jak dziecko karmimy, może to mu czasami zabrać 6 miesięcy, a nawet rok.

DZIECKO I MATKA. 
Matka jest bardzo ciepła i sucha, czyli ma ona ochotę pić i jeść pożywienie odświeżające. 
Dziecko jest ciepłe, ale nie posiada właściwych zdolności i możliwości przetwarzania pożywienia w substancję. Tzn. mleko matki nie zawsze jest takie samo, w zależności od tego, co matka jadła jej mleko będzie wywierało różny wpływ energetyczny. Oczywiście to zależy też od tego czym dokarmiamy dziecko, co dajemy mu zwłaszcza do picia. To jest przyczyną kolek i wzdęć u dzieci. Dzieje się tak czasami w ciągu pierwszych 3 miesięcy a czasami dłużej.

Czasami z powodu współczucia połączonego z ignorancją matki podają swym dzieciom niewłaściwe pożywienie, dużo owoców, cukru, nabiału
Oczywiście dziecko to bardzo lubi. Powodem dla którego dzieci lubią słodycze jest to, że smak słodki daje takie psychologiczne odczucie, że ja istnieję. 
Można powiedzieć, że smak słodki pobudza inkarnację. Dlatego, kiedy jesteśmy nieszczęśliwi, myślimy, że nikt nas nie kocha i jesteśmy tacy samotni kawałek ciastka bardzo pomoże. 
Oczywiście to nie jest lepsze niż pocałunek. 
Gdy dziecko spożywa słodycze następuje nagromadzenie wilgoci w jego organizmie, dlatego główne problemy z jakimi mamy do czynienia u dzieci to problemy z przewodem pokarmowym i z płucami
Antybiotyki są bardzo skuteczne w usuwaniu infekcji, ale nie w usuwaniu śluzu i wilgoci. Antybiotyki osłabiają Qi. Jeżeli rodzice rozumieją to wszystko we właściwy sposób mogą chronić swoje dziecko przed wieloma chorobami. 
Należy spojrzeć na ten obraz dalej, dziecko wytwarza śluz, dziecko je słodycze, ale substancja i esencja, której ono potrzebuje nie jest wytwarzana we właściwy sposób, dlatego mamy tutaj do czynienia z dzieckiem z bardzo słabą konstytucją. Dziecko będzie bardzo blade, będzie miało drobne kości.

ZĄBKOWANIE:
 

Po to, żeby dziecko mogło ząbkować duża ilość substancji musi być uwolniona z nerek, ślina, jaką dziecko wytwarza w tym okresie jest wyrazem energii nerek (K), ale nerki nie mają wystarczającej ilości substancji z powodu tego niewłaściwego pożywienia, wtedy ogień nerek zaatakuje żołądek, a żołądek kontroluje serce, kanał Żołądka (St) kontroluje zęby.  
Czyli jest bezpośredni związek pomiędzy dziąsłami, a St i K. A więc co będzie się działo? Dziecko będzie miało bardzo czerwone wargi, jest to wyraz energii St. Ponieważ gorąco jest tak bardzo nasilone, ono będzie miało bardzo silne bóle. Aby przynieść ulgę stosujemy wtedy zioła odświeżające żołądek np. rumianek. 
Żołądek jest jak garnek, a K jak ogień pod nim, ta biegunowość zwiększa się, jeżeli są złe nawyki żywieniowe.

Właściwe żywienie to:
  1. pełne zboża, 
  2. jarzyny, 
  3. jajka, 
  4. ser, 
  5. mięso, 
  6. mleko (bardzo rzadko dziecko jest wegetarianinem, ono najczęściej lubi mięso). 
Jest to jedzenie dające siłę i wspierające substancję. 
Dziecko musi jeść wszystko we właściwy sposób i we właściwych proporcjach. 
Gdy je w zrównoważony sposób jego substancja będzie bardzo silna, ta silna substancja pomoże mu mieć silne ciało, będzie łatwo ząbkowało i będzie szczęśliwe, bo substancja w ciele kontroluje ducha. 
Gdy będziemy dawali pożywienie nie powodujące wytworzenia dostatecznej ilości substancji, to dziecko będzie krzyczało i będzie nieszczęśliwe. 
Przy słabej konstytucji musimy dawać pożywienie wzmacniające JING. 
Gdy dziecko choruje nie należy podawać białka zwierzęcego. Przyczyna tego jest taka, że wszystkie choroby dziecięce rozwijają u dziecka toksyczne gorąco (popatrzcie na piękny truskawkowy język waszego dziecka, to zrozumiecie co mam na myśli mówiąc o gorącu). 
Nie ma sensu podawanie wtedy dziecku kurczaka, bo jest ono wtedy wystarczająco gorące. Wtedy należy podać potrawy wegetariańskie. Niektóre dzieci mają tak wiele śluzu w ciele, że ten czynnik toksyczny zostaje uwięziony, złapany. 
To jest powód dla którego choroby dziecięce mogą być bardzo niebezpieczne, jeżeli w organizmie dziecka będzie bardzo dużo śluzu i wilgoci. To jest też przyczyna dla której dziecko nie zdrowieje wystarczająco szybko, problemy trwają długo i wyczerpują je. 
Nie ma takiego leczenia pediatrycznego w którym nie używa się ziół pobudzających trawienie, przyczyna jest taka, że dzieci bardzo lubią słodycze i one nie dają swojemu ciału żadnego odpoczynku, one jedzą ciągle. 
Przewód pokarmowy dziecka jest ciągle załadowywany śluzem i wilgocią.

Wg TCM choroby zakaźne u dziecka wchodzą od razu do warstwy, którą jest przewód pokarmowy. Dziecko będzie miało kaszel, będzie miało nudności i będzie wymiotowało, z powodu połączenia śluzu, wilgoci i tego patologicznego czynnika będzie się działo w ten sposób, że jednego dnia dziecko będzie się czuło dobrze, następnego dnia będzie miało temperaturę, będzie mu coś dolegało, potem ponownie będzie dobrze itd.
A więc w chorobach wieku dziecięcego:
- dieta wegetariańska
- zioła pobudzające trawienie
- zioła odświeżające, ochładzające ( rumianek, mięta).
- Jedynie w niebezpiecznych przypadkach antybiotyk.
Gorączka jest bardzo ważnym czynnikiem w ciele dziecka, ponieważ daje dziecku poczucie YANG, wzmacnia świadomość. Jest wyrazem ognia, który jest wyrazem naszej świadomości, ”ogień” jest substancjalnym wyrazem naszej świadomości. 
Dlatego, jeżeli dziecko przejdzie przez choroby wieku dziecięcego zazwyczaj zauważamy, że coś się zmieniło, zmieniła się jego osobowość. Dziecko zdecydowanie ma większą siłę, ale oczywiście jeżeli po pojawieniu się pierwszych objawów podajemy antybiotyk, albo leki przeciwgorączkowe, nie jest to właściwy sposób działania z wyjątkiem sytuacji rzeczywiście niebezpiecznych. 

Trzeba wiedzieć gdzie przebiega granica, czasami trzeba podać lek, żeby ratować życie, a potem można podać zioła. 

Dziecko ma bardzo dużą zdolność do regeneracji, ale bardzo ważnym czynnikiem w zdrowiu dziecka jest relacja pomiędzy rodzicami, to jest nawet ważniejsze niż pożywienie, kiedy patrzymy na dziecko widzimy rodziców. 
Jeżeli rodzice mają taką miękką , łagodną wibrację, dziecko też będzie szczęśliwe, będzie miało dobrą wibrację. Jeżeli rodzice będą się kłócić, będą w czasie rozwodu, dziecko będzie miało zap. oskrzeli, neurodermatitis itd.

Oznacza to, że jedzenie nie jest wszystkim, duch i umysł są ważniejsze. 
A więc bardzo ważny jest przekaz energii od rodziców do dziecka. 
Nie powinniśmy mieć dzieci zbyt wcześnie, wiek ok. 28 - 30 lat jest najlepszym wiekiem na posiadanie dzieci, ponieważ potrzebna jest odpowiedzialność na wszystkich poziomach. Dzieje się też dlatego, że ciało ludzkie jest energetycznie doskonałe w wieku lat 30.
Antropozofia mówi, że w wieku lat 30 ciało eteryczne, fizyczne i astralne pozostają ze sobą w równowadze. Z tego wynika to, że umysł jest bardziej spokojny, a więc jest bardziej zdolny do troski o dziecko. Oczywiście są wyjątki, są ludzie bardzo zrównoważeni w wieku lat 20 i są ludzie, którzy nie będą zrównoważeni nawet w wieku lat 90. Dla wielu ludzi wiek lat 30 jest bardzo ważnym zakrętem, jest to wiek w którym ma się zazwyczaj więcej stabilizacji, ukończyło się edukację, jest się bardziej gotowym na przyjęcie dziecka. Są takie kobiety, które mają bardzo słabą, bardzo delikatną konstytucję i one potrzebują po porodzie przynajmniej 3 lata przerwy po to, aby mieć możliwość zregenerowania substancji ciała.

PYTANIA:
Co to jest alergia wg TCM?
Zgodnie z TCM alergia nie istnieje i nigdy nie istniała. 
Jest to stan, który już mamy. Jeżeli mamy dużo śluzu w przewodzie pokarmowym i wilgoć w Li, będziemy mieli skłonność do zatkanego nosa i częstego zapalenia gardła. 
Jest bardzo silny związek pomiędzy nosem i Li, będziemy mieli polipy nosa. Oczywiście możecie powiedzieć, że za każdym razem, kiedy dziecko pije mleko jest reakcja alergiczna, jego nos zostaje zatkany, produkuje bardzo dużo śluzu, a gdy przestaje podawać mleko objawy znikają. 

To jest wynik tego, że konstytucja już jest wilgotna, jeżeli oczyścimy, usuniemy wilgoć z jego ciała za pomocą właściwego pożywienia i ziół, będzie ono dobrze reagować na mleko. 
Jeżeli mamy bardzo suche płuca, istnieje bardzo wiele przyczyn mogących doprowadzić do suchych płuc, np. bronchitis chroniczne albo krztusiec, który nie był leczony właściwie, wasze płuca są bardzo suche i nagle zaczyna się pojawiać coś, co możemy nazwać alergią na kurz. 

Czynnik szkodliwy - kurz - jedynie pogarsza stan w którym się już znajdujemy. Chińczycy nie są tak bardzo zainteresowani tym, że ty tak reagujesz, ale dlaczego twój sąsiad tak nie reaguje. Oni mają inny sposób myślenia.

Jedziecie do Indii i macie hepatitis, ale dlaczego 20 innych osób jedzących w tej samej restauracji nie ma hepatitis - dlaczego? Lekarz chiński nie jest tak bardzo zainteresowany waszym hepatitis, ponieważ on wie, że macie wilgotne gorąco, ale dlaczego ci inni tego nie mają to jest interesujące. 
Ten człowiek spędzał czas jedząc słodycze i coca colę przez cały dzień (miałem pacjentkę która żyła na coca coli i ona miała 3 x hepatitis). To wyjaśnia częściowo tą wrażliwość, jaką możemy mieć w określonych sytuacjach. Są pewne schorzenia, które rzeczywiście możemy określić mianem alergii np. toksyczne metale.
    

A więc zacznijmy od początku. Stawiamy diagnozę i staramy się odgadnąć w którym miejscu energetycznie znajduje się problem. Po leczeniu pacjent będzie mógł trawić mleko i sery, ponieważ jego ciało zostanie oczyszczone, wilgoć zostanie usunięta. 

Tak jest np. z katarem siennym wiosną, jest bardzo skuteczny lek chiński w tym przypadku - ale należy przyjmować go - nie w sposób ciągły - ale przez 3 lata wysokie dawki. 

Przyczyną kataru siennego jest niedobór Qi K. Ponieważ Qi nerek porusza się w górę i ona penetruje, przenika twarz. 
Jedną z przyczyn kataru siennego jest kawa, ponieważ kawa zdecydowanie wpływa na Qi K i ochładza nerki. Oczywiście, kiedy nerki stają się chłodne, wtedy nie ogrzewają we właściwy sposób Sp i St i mamy śluz. Leki przeciw alergiczne nie pomagają. Odczulanie powoduje, że patologiczny, gorący wiatr będzie się posuwał jeszcze dalej w głąb ciała. To co się stanie, to płuca staną się suche i może wystąpić astma. A więc znajdziecie przyczyny, leczcie te przyczyny a wasi pacjenci będą się mogli radować zapachem kwiatów.
CHOROBY SKÓRY 
W TCM w chorobach skórnych używamy silnych ziół, bo tylko one mogą uwolnić skórę od patologicznych czynników. Następnie używamy ziół oczyszczających krew i uwalniające kanały przewodu pokarmowego. Następnie używamy zioła odżywiające skórę.
PRZEPUKLINY 
Przepukliny pępkowa i pachwinowa są wyrazem zimna i niedoboru Qi. Przepuklina pępkowa jest wyrazem Qi Sp, jeżeli Qi Sp jest zbyt słaba, te dzieci mają jednocześnie delikatnie żółtawy odcień twarzy. Przepuklina pachwinowa jest wyrazem nagromadzenia zimna w Liv. 
A więc pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to zmiana diety, a główne zioło używane wtedy wg TCM to owoc kopru włoskiego i cynamon i goździków, lukrecji. Nie należy podawać zimnego jedzenia przy tego rodzaju objawach.

 Claude Diolosa

Eko - Porady o wilgoci w organizmie

Szukam przyczyny moich dolegliwości...

i oto trafiłam na szeroko publikowaną wiedzę z medycyny chińskiej  INY Diolosy.

Nadmiar płynów
Rozróżniamy dwa rodzaje konstytucji związanych z nadmiarem płynów:
1. Zimna wilgoć;
2. Gorąca wilgoć.

Zimna wilgoć
Objawy:
Nadmiar śluzu, katar, zatkany lub cieknący nos, wiele flegmy w płucach, opuchnięte tkanki lub cellulitis. Nagromadzenie wody (obrzęk twarzy). Grzybice na przykład drożdżyca. Częste mdłości i uczucie ociężałości (wilgoć jest ociężała). Człowiek taki czuje się zmęczony, bo wilgoć blokuje energię. U kobiet mogą wystąpić upławy (białe). Kolor twarzy matowy, lekko żółty. Kał zazwyczaj nieforemny, miękki. Często występują zatwardzenia z powodu naciągnięcia jelit. Częste uczucie ociężałości (jak po zjedzeniu np. pięciu kawałków tortu). Język blady, napuchnięty, z odciskami zębów. Nalot biały i dość gruby. Nawet bez nalotu język jest wilgotny i opuchnięty.
Przyczyny:
Powody pojawienia się zimnej wilgoci to osłabienie Yang organizmu i Yang nerek, co powoduje, że wilgoć, będąca produktem ubocznym procesów trawienia, nie jest odparowywana i pozostaje w organizmie.  

Najczęstsza przyczyna to osłabienie Qi śledziony i Yang nerek
Spowodowane to jest najczęściej spożywaniem bardzo nawilżających produktów, np. białego cukru, słodkich produktów z mleka (na przykład jogurtów i zsiadłego mleka z owocami), zbyt dużej ilości soków owocowych, zbyt wiele zbóż. 
Jedzenie ciepłego, świeżego chleba pełnoziarnistego zwłaszcza wieczorem, gdy nie ma wystarczającej energii do trawienia, szybko doprowadza do niedoboru Qi w organizmie i gromadzenia wytwarzanej z niego wilgoci (dla takich ludzi dobry jest chleb chrupki lub z opiekacza).
Inną przyczyną takiej konstytucji może być również zbyt dużo rozmyślań, zamartwiania się, zastanawiania się zwłaszcza nad problemami, na które nie mamy wpływu, np. nad przyszłością.
Zalecenia:
Zimna wilgoć musi zostać wydalona z organizmu, przez co najmniej trzy miesiące 
  • trzeba całkowicie zrezygnować z wszelkich słodyczy i cukru, 
  • zredukować spożywanie owoców cytrusowych, południowych i 
  • produktów mlecznych (np. świeżego sera, jogurtu, twarogu). 
  • Nie powinno się pić mleka, ale można dodać trochę do herbaty. 
  • Można jeść masło, ale nie powinno się jeść bitej śmietany. 
  • Można jeść oscypek, ser kozi, a unikać serów topionych, tłustych twarogów śmietankowych.
Zimna wilgoć często występuje u wegetarian. Nie można im wtedy całkowicie zabronić spożywania serów, bo to ich główne źródło białka, ale powinni jednak ograniczyć spożywanie produktów mlecznych, a sery powinni jeść mocno przyprawione o charakterze Yang. 
Nie powinni spożywać wieczorem zbóż pełnoziarnistych ani chleba. Powinni jeść chleb opieczony, chrupki lub kilkudniowy.
Potrzebny smak - ostry. Niekoniecznie wszystkie potrawy muszą być ostro przyprawione, ale trzeba dodawać ostrych ziół i ostrych przypraw, które zintensyfikują wydzielanie wilgoci. 
Najlepszy jest imbir, który osusza organizm (bardzo dobry, gdy ktoś odczuwa mdłości). Dobry jest również kardamon. Potrawy o właściwościach termicznych ogrzewających, ciepłych - odpowiednio przyprawione, najlepiej gotowane. Nie wolno spożywać potraw surowych.

Gorąca wilgoć
Objawy:
Nieświeży oddech, uczucie mdłości, ostry zapach ciała. Ludzie tacy łatwo się pocą. U kobiet upławy (żółtawe i brzydko pachnące). Mocz bardzo ciemny (od żółtego do brązowego). Mogą wystąpić różne zapalenia (gorąca wilgoć łatwo się zapala). Często występują problemy z grzybicami. Kolor twarzy ziemisty, ale błyszczący, nie matowy. 
Pojawiają się wysypki, egzemy skóry, np. trądzik jest często związany z wydzielaniem gorącej wilgoci przez skórę, także opryszczka, choroby weneryczne. Kał ma bardzo nieprzyjemny zapach. Częste biegunki i kał tłusty, kleisty. Podwyższona zawartość cholesterolu. Gałki oczne żółtawe lub zaczerwienione. Często występuje hepatitis - zapalenie wątroby, żółtaczka. Gorąca wilgoć jest często przyczyną różnych zapaleń, również zapalenia pęcherza moczowego. Język czerwony, nalot żółtawy, tłusty. Dla gorącej wilgoci najbardziej charakterystyczne jest uczucie zazdrości (zarówno gwałtownej jak i maniakalnej).
Przyczyny:
Jedzenie smażonych i tłustych potraw, np. duże ilości tłustego, pieczonego mięsa wieprzowego i kiełbas. W tym przypadku problemem nie jest mleko, ale mięso, alkohol oraz słodkie potrawy z tłuszczem lub alkoholem, np. słodkie alkohole jak wszelkie koktajle. Likiery, tłuste desery zaprawione alkoholem jak krem waniliowy z rumem, etc.
Zalecenia:
Przede wszystkim smak gorzki i zimny. Dobra jest herbata oraz kawa, a zwłaszcza herbata zielona (wszystko, co powoduje wydzielanie moczu). Dużo ziół ma smak gorzki i właściwości ochładzające - najlepszy jest mniszek lekarski i herbata ze znamion kukurydzy.
  • Pacjent nie powinien jeść potraw smażonych ani tłustych. 
  • Nie powinien jeść tłustych słodyczy, kiełbasy, wieprzowiny, orzechów ani czekolady (łatwo wywołuje gorącą wilgoć). 
  • Nie powinien pić żadnych alkoholi lub przynajmniej bardzo je ograniczać.
Trzeba przywiązywać dużą wagę do pozbycia się gorącej wilgoci, gdyż jest ona przyczyną wielu stanów zapalnych. W krajach tropikalnych trzeba na to bardzo uważać, gdyż gorąca wilgoć jest tam wpływem zewnętrznym i łatwo poprzez złe jedzenie można doprowadzić do takiego jej nagromadzenia, że zwłaszcza u ludzi o tej konstytucji spowoduje to zapalenie wątroby.
    Mieszanka ziołowa
    • 50g mniszka lekarskiego 
    • 150g znamion kukurydzy
    • 50g ziela tysięcznika
    • 50g skrzypu (zinnkraut)
    • 50g liści gruszy 
    • 5g lukrecji
Wziąć garść mieszanki, zalać taką ilością zimnej wody, aby je przykryła, pozostawić do namoczenia. Zagotować i pić 3 filiżanki dziennie (za każdym razem zalewać nową filiżanką wody). Nie gotować w garnku metalowym!! Stosować przez 10 dni. Ostatnią filiżankę pić po południu, gdyż działa bardzo moczopędnie. Uważać w zimie, bo powoduje wydzielanie ciepła (dlatego w zimie stosować przez 3 dni, a potem sprawdzić stan zdrowia pacjenta).
Wilgoć ma właściwości klejące i dlatego bardzo trudno jest się jej pozbyć (wszystko jedno czy zimnej czy gorącej).

Pustka Krwi
Szczególnie często występuje u kobiet. Jest to podobna konstytucja do poprzedniej, bo brakuje płynów, ale w połączeniu z brakiem krwi równocześnie występuje nadmiar wilgoci. Konstytucja ta wykazuje również często brak Qi spowodowany zbyt małą ilością krwi - występują symptomy braku Qi - zmęczenie, wyczerpanie, skłonność do marznięcia itd.
Objawy:
Bladość twarzy, warg, języka. Wrażliwość na światło (uczucie oślepienia przez światło), sucha skóra. Włosy często suche, rozdwajają się, może dojść do wypadania. Zaburzenia snu - nie ma trudności z zasypianiem, ale występuje budzenie się w nocy. Często występują bardzo intensywne sny. Zła zdolność koncentracji, skupienia, duża strachliwość - pacjenta łatwo można przestraszyć. Często lekko drżą. Może występować lekkie drżenie języka (widać przy diagnozie języka). Często łamią się im paznokcie. Zachodnia medycyna przeważnie diagnozuje to jako anemię, ale diagnoza według medycyny chińskiej często pokazuje brak krwi mimo dobrych wyników analizy krwi.
Zalecenia:
Pacjenci nie powinni pić herbaty (ani czarnej, ani zielonej) i kawy. Nie powinni chodzić do sauny, bo to może osłabić płyny. Powinni bardzo uważać ze smakiem gorzkim (który osusza!). Gdy nie potrafią zrezygnować z kawy, to lepiej gdy piją ją z mlekiem, miodem lub cukrem. Najważniejszy jest smak słodki, ale ogrzewający, aby odbudować i ożywić krew. Z jarzyn zalecane: marchew, ziemniaki, szpinak, koper włoski. Z owoców czereśnie. Oprócz tego jajka, dynia, z mięsa wołowina i kura. Dobrze jest pić czerwone wino. Jeść suszone daktyle (zwłaszcza chińskie, długie daktyle Lon Gan).
Wino wzmacniające krew:
Około 100g daktyli Lon Gan włożyć do butelki czerwonego wytrawnego wina na 10 dni. Potem wino się odlewa i codziennie wieczór wypija małą szklaneczkę. Z braku daktyli Lon Gan można wziąć 120g zwykłych suszonych daktyli.
Najważniejszym ziołem chińskim wspomagającym krew jest Dang Gui - korzeń chińskiego arcydzięgla (nie można jego działania porównać do naszego europejskiego arcydzięgla). Sprzedawany w postaci białego, wysuszonego korzenia o zapachu podobnym do selera. Można go gotować w wodzie lub można włożyć kilka korzeni do butelki wódki i pozostawić na 3 miesiące, a potem stosować jako esencjonalny wyciąg. Dan Gui wspomaga krew i zapobiega zaparciom, związanym z suchością jelita, które również występują często u osób z konstytucją braku płynów. Wyciąg stosować u pacjentów z pustką krwi lub dla kobiet z bólami w trakcie menstruacji (kilka kropel z niewielką ilością wody). Jeżeli bóle występują przed menstruacją, bo krew nie może dobrze krążyć, codziennie na 4 dni przed menstruacją pić 3x10 kropli w odrobinie ciepłej wody.



 Żródło:

Opracowano na podstawie skryptu wykładów z 26-28 września 1997r.


INA DIOLOSA, ur. 1970, naturoterapeuta, pracuje jako wykładowca w Instytucie Aviceny

środa, 24 października 2012

Eko - Sposoby na katar i kaszel

Antybiotyk naturalny

·         3 cytryny
·         2 główki czosnku
·         6 łyżek miodu
·         1 szklanka wody (przegotowanej, zimnej)
Wycisnąć sok z cytryn, czosnek przecisnąć przez praskę, dodać miód i wodę, wymieszać (plastikową lub drewnianą łyżeczką). Odstawić na 24h, przecedzić. Zdrowa osoba -pić 1 łyżeczkę dziennie – uodparniające, chora osoba -pić 1 łyżeczkę co 4 godz.
Stosując jakiekolwiek leki naturalne (np. zioła) trzeba bardzo pilnować regularności. Przy antybiotykach każdy pilnuje by brać je regularnie co 6, 8 czy 12 godzin i czeka na efekty parę dni. Tymczasem przy tzw. sposobach domowych często jesteśmy chaotyczni i niecierpliwi, a potem mówimy, że to nie działa...
Katar
  1. Regularne wdychanie chrzanu pomaga przy bardzo nasilonym katarze połączonym z zapaleniem zatok. Świetne efekty daje również zjadanie porcji co najmniej 2-3 łyżeczek tartego chrzanu przy każdym posiłku. 
  2. Na małą mocno rozgrzaną łyżeczkę wlewamy nieco kropli miętowych i mocno wdychamy parujący płyn. Po kilku minutach inhalacji z pewnością będziesz bez trudu oddychać. 
  3. Poduszką na której śpisz skrop olejkiem eukaliptusowym.
  4. Gdy dosięga cię przeziębienie zrób kąpiel dla nóg z dodatkiem soli iwonickiej lub bocheńskiej. W osuszone stopy wetrzyj dla lepszego efektu terapeutycznego trochę olejku z dziurawca i włóż wełniane skarpety.
  5. Zrób sobie kąpiel ziołową. Zioła (kwiat lipy 50g, kłącze tataraku 30g, kwiat mniszka 20g, kwiat lawendy 20g, kwiat wrzosu 20g) wymieszaj i zalej 2 litrami gorącej wody. Postaw pod przykryciem nad parą na 30 minut (lub ogrzewaj na bardzo małym ogniu), przecedź. Wlej do kąpieli. Temperatura kąpieli 37-38 st. C, czas 15-20 minut.
Ból gardła 
  1. Co godzinę płucz gardło słoną chłodną wodą (1/4 łyżeczki soli na szklankę wody) albo naparem z rumianku lub tymianku. 
  2. Zioła (septosan 50g, liść orzecha włoskiego 10g, liść babki lancet. 10g, koszyczek rumianu szlachetnego 10g) dokładnie wymieszaj. Weź 1 i 1 łyżki ziół, zalej szklanką gorącej wody i ogrzewaj 20 minut. Przecedzonymi ziołami płucz gardło 2-3 razy dziennie.
Kaszel 
  • Wymieszaj po 3 czubate łyżki liści podbiału, korzenia żywokostu lekarskiego, kwiatów  bzu i kłączy perzu. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, postaw na 15 minut na małym ogniu i popijaj przez cały dzień.  
  • Kaszel z drapaniem w gardle: do szklanki wody dodaj łyżkę miodu i gotuj 10 minut. Dodaj kwiatu lipowego, odstaw na 10 minut pod przykryciem i przecedź. Pij 2-3 razy dziennie przed jedzeniem.  
  • Kaszel z obfitym śluzem: łyżkę nasion kopru włoskiego zalej 1/3 l wody, dodaj 2 łyżki miodu, gotuj 10 minut i przecedź. Pij 3 razy dziennie po filiżance. 
  • Kaszel głęboki: Liście podbiału, ziele bazylii, kwiat lipy, ziele macierzanki i korzeń lukrecji (po 50 g) zagotuj w 1 litrze wody, przecedź. Pij ciepły wywar 3 razy dziennie przed jedzeniem.

Inne naturalne sposoby:
1.   250 g miodu rozetrzyj z taką samą ilością zmiażdżonych ząbków czosnku. Zjadaj na noc łyżeczkę mikstury, popijając łykiem gorącego mleka.
2.   Dwie łyżki suszonych malin wsyp do czosnku, ma potwierdzone działanie bakteriostatyczne, czyli nie zabija bakterii, tylko hamuje ich namnażanie, a dzięki temu naturalna flora bakteryjna przeżywa i nie pojawia się oporność na antybiotyki.
3.   Zmiażdżone 2 ząbki czosnku wymieszaj z sokiem z cytryny i łyżką oliwy, pij po łyżeczce.
4.   Wypij szklankę naparu z kwiatu czarnego bzu, lipy, łyżki miodu i soku z połowy cytryny oraz szczypty imbiru, cynamonu, zmielonego tymianku i zmiażdżonego goździka. Działa rozgrzewająco.
5.   Pół litra ciemnego piwa zagotuj z 4 łyżkami miodu i cukrem gronowym, wypij ciepłe.
6.   10 kropli olejku z drzewa herbacianego wymieszaj z 2 łyżkami ciepłej oliwy. Mieszanką nacieraj klatkę piersiową i plecy.

Eko - Produkty neutralne

Produkty neutralne, a zatem o neutralnej naturze termicznej budują Qi organizmu i to one powinny stanowić podstawę diety każdego człowieka.


Dla porównania:
  • produkty zimne - redukują nadmiar jang
  • produkty odświeżające - budują krew i soki
  • produkty neutralne - budują Qi organizmu
  • produkty ciepłe - zwiększają jang
  • produkty gorące - eliminują zimno
Poniższa lista zwiera produkty dostępne bez przeszkód w Polsce:

Zboża:
  • gryka - smak słodki,
  • kukurydza, mąka kukurydziana i kasza kukurydziana tzw. polenta - smak słodki,
  • ryż - smak ostry,
  • żyto - smak gorzki,
  • kasza jaglana - smak słodki ,
  • kuskus - smak kwaśny,
  • orkisz - smak kwaśny.
Rośliny strączkowe:
  • fasola adzuki - smak słodko-kwaśny,
  • czarna soja - smak słodki,
  • bób - smak słodki,
  • ciecierzyca - smak słodki,
  • soczewica - smak łagodny nieprzyporządkowany do przemian,
  • groch - smak słodki,
  • groszek zielony - smak słodki,
  • fasolka szparagowa - smak słodki.
Orzechy i nasiona:
  • nasiona czarnego sezamu - smak słodki,
  • siemię lniane - smak słodki,
  • pistacje - smak słodki, gorzki i lekko kwaśny,
  • nasiona dyni - smak gorzko-słodki,
  • orzechy laskowe - smak słodki,
  • migdały - smak słodki,
  • nasiona słonecznika - smak słodki.
  • nasiona lotosu - smak słodki,
  • orzech ziemny - smak słodki.


Warzywa:
  • burak - smak słodki, 
  • boćwina - smak słodki,
  • grzyby shiitake - smak słodki,
  • kalarepa - smak ostry, słodki i gorzki,
  • kapusta (zielona i czerwona) - natura termiczna zarówno neutralna jak i lekko ogrzewająca, smak słodki i cierpki,
  • marchew - smak słodki,
  • pietruszka (korzeń) - smak słodki,
  • ziemniak słodki - smak słodki (UWAGA! zwykły ziemniak ma naturę termiczną chłodną a smak słodki),
  • rzepa - smak ostry, słodki i gorzki,
  • kiełki lucerny - smak gorzki,
  • pokrzywa - smak gorzki,
  • sałata - smak bez wyrazu (np. rzymska i cykoria = chłodne i wysuszające),
  • sałata lodowa - smak gorzki.
Owoce:
  • ananas - smak słodko-kwaśny,
  • jeżyny - smak kwaśny,
  • maliny - smak kwaśny,
  • figa - smak słodki,
  • mango - smak słodki i kwaśny,
  • morela - smak słodko-kwaśny,
  • morwa - smak słodki,
  • papaja - smak słodko-gorzki,
  • żółta śliwka oraz  śliwki suszone - smak słodko-kwaśny,
  • truskawka - smak słodko-kwaśny,
  • winogrona - smak słodko-kwaśny,
  • daktyle suszone - smak słodki.
Przyprawy:
  • szafran - smak słodki,
  • wanilia - smak słodki.
Mięsa:
  • wołowina - smak słodki,
  • gęś- smak ostry,
  • indyk - smak ostry,
  • królik dziki - smak ostry,
  • przepiórka - smak ostry,
  • wieprzowina - smak słony.

Słodziki:
  • cukier trzcinowy - smak słodki,
  • melasa - smak słodki,
  • miód - smak słodki.
Ryby:
  • karp - smak słony,
  • łosoś- smak słony,
  • okoń -  smak słony,
  • pstrąg - smak słony.
Napoje:
  • herbata z głogu - smak kwaśny,
  • herbata czarna - smak gorzki,
  • herbata Pu-Erh - smak gorzki,
  • herbata z lukrecji - smak słodki,
  • sok z winogron - smak słodki.
Produkty mleczne:
  • masło - smak słodki,
  • mleko krowie - smak słodki,
  • ser z krowiego mleka - smak słodki.


Pozostałe:
  • jajka - smak słodki,
  • grzyb boczniak - smak słodki,
  • grzyb shiitake - smak słodki,
  • grzyby leśne - smak słodki,
  • oliwki - smak słodki, kwaśny i cierpki,
  • miso - smak słony.
  Źródła:
  1. Wstęp za Barbara Temelie "Odżywianie dla zdrowia" str 102.
  2. Paul Pitchford "Odżywianie dla zdrowia" str 519-698.
  3. Opracowano na podstawie str 148 Paul Pitchford "Odżywianie dla zdrowia".
  4. "Tao Żywienia" Maoshing Ni, Cathy McNease.