wtorek, 12 marca 2013

Eko - Sposoby na infekcje

Marzec, czyli przedwiośnie, jest okresem częstej zapadalności na różne infekcje górnych dróg oddechowych.  W związku z tym, chciałabym podzielić się z Wami moimi sprawdzonymi sposobami (przetestowanymi na moich dzieciach i nas samych) wzmacniania odporności i naturalnego łagodzenia objawów choroby.
Wszystkim zakatarzonym i kaszlącym życzę dużo zdrówka i cierpliwości:))
 
Skuteczne metody na przeziębienia
Stosowanie probiotyków - np. Multilac Baby, Microflor 8, Sanprobi IBS w celu zasiedlenia jelit dobroczynnymi bakteriami kwasu mlekowego, zwalczającymi drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, grzyby i bakterie beztlenowe), probiotyki to skuteczna profilaktyka chorób, (codziennie, jedna kapsułka rozpuszczona w łyżce wody) - podawaj dziecku od września do maja.
Bańki bezogniowe - 2 sztuki na pleckach między łopatkami - dla dzieci pow. 7 kg – uaktywniają układ immunologiczny do walki z wirusami. Bańki warto stawiać nawet profilaktycznie 1 raz w tygodniu a jak się pojawi infekcja co drugi dzień na 2-5 minuty np. wieczorem przed snem.
Herbatki na kaszel:
a/rozgrzewająca z lukrecją (hamująca kaszel i naturalnie oczyszczająca) – przepis: Zalewamy wrzątkiem (1,5 l) zioła i przyprawy (po dużej szczypcie): tymianku, kopru włoskiego, korzenia lukrecji, ziarenko mielonego kardamonu, plasterek imbiru.
b/herbatka z imbirem - przepis: do 2 litrów wrzątku wrzuć 2 cm świeżego korzenia imbiru, duży plasterek cytryny, szczyptę soli (gotuj 3 min) na końcu dodaj dużą łyżkę miodu najlepiej lipowego.
c/wzmacniająca - dużą szczyptę kopru włoskiego, kwiatu lipy, suszonych owoców bzu czarnego lub kwiatów, korzenia jeżówki (echinacea), anyżu - zalać litrem wrzątku i odczekać 5 min, przecedzić i podawać do picia w ciągu dnia.
Maść Pulmex Baby (można stosować nawet u niemowląt) oraz Nalewka bursztynowa, obie do smarowania okolic szyi, piersi i plecków, maścią można natrzeć stópki i później nałożyć grube skarpety, (działają rozgrzewająco, warto stosować na noc).
Maść majerankowa - pod nosek, rozgnieciony czosnek postaw przy łóżeczku lub kilka kropli olejku OLBAS - odtyka śluzówkę nosa, działa orzeźwiająco i odkażająco.
Granulki homeopatyczne (według wskazań lekarza) - na katar Pulsatilla 9CH, na kaszel Bryonia 9CH, Ipeca 9 CH - 5 granulek, 3 x razy dziennie, rozpuścić w łyżce letniej wody.
Przy suchym kaszlu – krople Sinecod i syrop Drosetux lub Stodal.
Przy kaszlu mokrym syrop z pędów sosny i oklepywanie plecków oraz zupy z dużą ilością cebuli.

Dieta przy infekcjach
Żywienie w czasie nasilonych infekcji powinno:
- wzmocnić ciepło wewnętrzne organizmu (uwaga na przegrzanie);
- przeciwdziałać szkodliwej stagnacji;
- pomóc przywrócić i zachować równowagę kwasowo-zasadową.
Najlepiej dokonać tego za pomocą ciepłych posiłków (po obróbce termicznej), przygotowanych z dodatkiem rozgrzewających przypraw i ziół (typu kurkuma, tymianek, imbir w maleńkich ilościach), dzięki temu posiłki dzieci będą miały charakter aktywizujący, rozgrzewający oraz przeciwśluzowy.
Gotowane długo zboża i warzywa wiążą toksyny oraz zapewniają wydalanie ich z organizmu.

Postawą diety powinny być:
  1. produkty zbożowe z pełnego przemiału (40-50% diety),
  2. rośliny strączkowe (10%),
  3. warzywa (20-30%) i
  4. nienasycone tłuszcze roślinne (25%).
  5. W dalszej kolejności owoce, orzechy, wodorosty morskie.
Unikajmy:

  • zimnego pożywienia,
  • owoców cytrusowych,
  • nabiału,
  • słodyczy,
  • produktów z białej mąki
  • oraz wszelkich dodatków do żywności (konserwanty, barwniki itp.)
  • czarnej, czerwonej, zielonej herbaty.
W wyniku używania tych produktów w organizmie dziecka wytwarza się nadmiar wilgoci oraz śluzu (katar, wydzielina w oskrzelach).
Unikajmy antybiotyków, które zwalczają bakterie, ale nie usuwają przyczyn choroby – czyli najczęściej próby organizmu do poradzenia sobie z nadmierną ilością śluzu. Dlatego infekcje będą powracały dopóty, dopóki nie zastosuje się odpowiedniej terapii żywieniowej.
A oto moje jedzeniowe propozycje w okresie choroby:
  • zupy warzywne (bez mięsa i zabielania) gotowane z dużą ilością cebuli i a mniejszej czosnku,
  • długo gotowany naturalny brązowy ryż,
  • kasza jaglana i kukurydziana (produkty bezglutenowe) z duszonymi warzywami lub jagodami (pasteryzowanymi bez cukru), które dodatkowo hamują rozwój bakterii chorobotwórczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz